User Registration

or İptal

 

ÇİKOLATA KİSTLERİ

Çikolata kistleri 

İçi kan dolu yumurtalık kisti demektir.

Geçen yüzyılın başlarında karın ameliyatları başladığında bazı kistlerin patlayınca içinden erimiş çukulata gibi bir maddenin aktığı görülerek çikolata kisti  ismi verilmiştir.

 

Çikolata kistlerinin yarısı basit kistlerin içine kanama olması diğer yarısı yumurtalıkta gelişen  endometriozis hastalığında görülür. Kanama eskidikçe rengi koyulaşır, suyu azalarak macun gibi olur.

İlaç  tedavisi kistlerin büyümesini durdurmak ve yenilerinin oluşmasını engellemek amacıyla verilir. İlaç ile biraz ufalsalar da  kaybolmazlar. Boyutları 5-6 cm yi geçmeyen kistlere rahatsızlık yapmıyorlarsa girişim gerekmez. Özellikle bekar kişilerde dokunmamak en iyi yoldur.

Ameliyatla çıkarıldıklarında tekrarlama olasığı hep vardır. Laparoskopi  -kapalı ameliyat- ile çıkarıldıklarında koter kullanılmasıyla yumurtalıklar zarar görür ve over rezervi kötü etkilenir, ameliyatsız iğne ile boşaltılması daha doğrudur. Endometriosis sonucu olan büyük kistler ağrı yapıyorsa ve infertilite tedavisine başlamak için iğne ile boşaltılmalı olmuyorsa ameliyatla çıkarılmalı,

çıkarılan kistler ve kist sıvısı patolojiye gönderilerek endometriozis olduğu kanıtlanmalıdır.

Cerrahi girişim yapılmışsa hemen infertilite tedavisine geçilmelidir. 

 

      

       ultrasonda çikolata kisti